Slide1.jpeg

GMC  PREP  SCHOOL

unnamed.jpg

2020-2021


State Literary Champion Team (6th Year in a Row)

Region Literary Champions (10th Year in a Row)

State and Region Champion - Boys Solo - Isaaiah Wilson

State and Region Champion - Domestic Extemporaneous Speaking - Cole Rogers

Region and State Champion - Duo Acting - Gus Nobles and Wyatt Baugh

State Runner Up and Region Champion - Girls Solo - Emerson Ivey

State Runner Up and Region Champion - Girls Trio (Gabby Sowerll,

Logan Mitchum and Abigail Johnson)

State Runner Up and Region Champion - Boys Quartet - Gus Nobles, Isaaiah Wilson,

Wyatt Baugh and Preston Raburn
State Runner Up and Region Champion - Humorous Acting - Alexis Waldroup
State 3rd Place and Region Champion - Personal Essay - Logan Mitchum

State 3rd Place and Region Champion - Dramatic Acting - Josey Maddox
State 4th Place and Region Champion - Argumentative Essay - Nikki Cumba
Region Runner Up - Rhetorical Essay - Harshita Patel

Region Runner Up - International Extemporaneous Speaking - Hudson Caldwell
State One Act Play "Young Frankenstein" - Champion Runner Up

State Best Actor - Gus Nobles
State All Star Cast Awards - Gabrielle Sowell, Alexis Waldroup, and Carson Knowles

Area Champion One Act Play "Young Frankenstein" (7th Win)

Area Best Actor - Wyatt Baugh
Area Best Supporting Actress - Alexis Waldroup
All Star Cast Awards - Carson Knowles, Gabrielle Sowell, Isaiaah Wilson, The Dance Ensemble

2019 - 2020

State One Act Play "Mamma Mia" - Champion Runner Up
Area Champion One Act Play "Mamma Mia" (6th Win)

Area Best Actor - Will Culberson
Area Best Supporting Actor - Isaaiah Wilson
Area Best Set

All Star Cast Awards - Haley Housworth and Madison Sloan

Area Champion Literary Team (9th Consecutive Win)

Area Champion Girls Solo. - Haley Housworth

Area Champion Boys Solo - Isaiah Wilson
Area Champion Dramatic Interpretation - Madison Sloan

Area Champion Humorous Interpretation - Will Culberson
Area Champion Duo Interpretation - Gus Nobles and Wyatt Baugh
Area Champion Domestic Extemporaneous Speaking - Steous Spirou
Area Champion International Extemporaneous Speaking - Hudson Caldwell
Area Champions Boys Quartet - Wyatt Baugh, Preston Raburn, Gus Nobles, Isaiah Wilson
Area Champions Girls Trio - Madison Sloan, Rylee Craft, Sydney Craft
Area Runner Up Rhetorical Essay - Mattison Strom
Area Champion Personal Essay - Logan Mitchum
Area Champion Argumentative Essay - Stella Glover

Click School Year Below to See Additional Hall of Fame Accomplishments

2018-19     2017-18    2016-17     2015-16     2014-15    2013-14    2012-13    2011-12 
IMG_9530.JPG

Upcoming Events               Show Gallery             Video Gallery           Hall of Fame